stage 1 حسن باقرزاده خجسته

منوی اصلی سايت
يادداشت
 این کتاب به صورت ترحمه و تألیف در مرکز تخقیقات صدا و سیما چاپ شده است
ویراسته دوم ارتباطات خطر با اضافاتی در پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات عرضه شد.
کتاب "تنظیم گری رسانه های صوتی تصویری نوین: مبانی، تجربه ها و راهبردها.
مؤلفان: ملبحه اسماعیلیان، حسن خجسته، امیر ناظمی اشنی

این کتاب چاپ سال 1398 از انتشارات دانشگاه صدا و سیما است. شاید اولین کتاب فارسی در زمینه رگلاتوری یا تنظیم گری رسانه ای باشد. امید است برای پژوهشگران و دانشجویان مدیریت، برنامه ریزی و سیاستگذاری رسانه، همچنین فعالان و مدیران رسانه ها مفید باشد. بعون الله!
این کتاب در اواخر پائیز 1397 در اولین "همایش علمی- پژوهشی اخلاق رسانه" رونمایی شد.
 امروز 23 آبان ماه 95 متن نهایی کتاب "جامعه شناسی  انتقادی تبلیغات" را به  دانشگاه صدا و سیما ارائه کردم،امیدوارم به زودی چاپ و در اختیار علاقمندان قرارگیرد. متن زیر پیشگفتار کوتاه این کتاب است.
اخیراً با یکی از دانشجویان خوب دوره دکترای ارتباطات درباره موضوع پایان نامه اش گفتگویی شد، با احساس خوبی گفت می خواهد درباره "روزنامه نگاری صلح" کارکند چون موضوع جدید و جذابی است. به ایشان عرض کردم اصل موضوع دچار مسئله است، شما براین اساس چه کاری می توانی انجام دهی؟!
مدت ها بود که می خواستم اصطلاح "نسخه رسانه" ای(media prescription)  را توضیح دهم تا این که فرصتی فراهم شد، مطلبی را با عنوان نسخه رسانه ای اقتصاد مقاومتی نوشتم. آن چه در زیر آمده، مقدمه آن مقاله است که در اختیار مرکز مطالعات رسانه قراردارد.
اخیراً به دلایلی واژه فمنیسم در شبکه های اجتماعی مورد توجه بیشتری قرارگرفته است. مطلب زیر در روز نامه صبح نو 17 خرداد با آدرس زیر چاپ شده است.

http://sobhe-no.ir/newspaper/print/16/8/21
به نام خدا

مقدمه مقاله ای است که در فرصت تعطیلات نوروز نوشته شده است. تصور این

است که این نوع گروه بندی یا مقوله بندی محتوای رسانه هم زاویه جدید در

تولید یا گردآوری اطلاعات بوجود می آورد و هم بر ساختار سازمانی رسانه می

تواندمؤثر باشد و هم ابزار جدیدی برای بررسی و تحلیل محتوای رسانه ها

فراهم می سازد.
مطلب زیر، یادداشت روزنامه جام جم مورخ سه شنبه 20 بهمن ماه، در ادامه مطلب قبل در نقد شیوه های تبلیغات انتخاباتی نوشته شده است.
روز پنجشنبه 8 بهمن ماه این یادداشت در روزنامه چام جم چاپ شده است. امیدوارم دریکی دو شماره بعد بتوانم سایر موضوعات مرتبط را نیز بنویسم. اساس بحث بر احساس خطری است که بتدریج شیوه های تبلیغاتی انتخابات با شیوه های آگهی های بازرگانی یکی شده و نتایج آن هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت لطمات و صدمات جبران ناپذیری برای انقلاب و کشور خواهد داشت و جامعه ما همانند جوامع غربی پیوند رانت های ثروت و قدرت را با همه وجود مشاهده خواهدکرد اما راه گریزی ندارد و فقط آرزوهای دست نیافتنی برای "بهترین ها" دارد در حالی که این وضعیت ممکن است مانع ورود بهترین ها به صحنه رقابت های انتخاباتی شود. زیرا رانت ها راه ورود هرکسی، غیر از مدافعان آشکار و پنهان منافعشان را بطور سازمان یافته بسته نگاه می دارند که به تدریج و پس از چندین سال کرسی های تصمیم گیری به جای "بهترین ها"جولانگاه "از ما بهتران" و یا سینه چاکان آن ها می شود و توده های مردم فقط مالیات می دهند و از منافع آن ها تاجایی دفاع می شود که منافع صاحبان ثروت و مکنت آسیبی نبیند.

براساس وبگاه پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات:
كتاب «ارتباطات خطر؛ نظريه ‏ها و مديريت آن» نوشته دكتر حسن خجسته، رئيس پژوهشكده ارتباطات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، منتشر شد.
ا
ين کتاب درصدد رمزگشايي از انواع خطرها، چگونگي درک و دريافت مردم از آن‏هاست. همچنين در پي بيان نوع ارتباطات براي اعلام يا تحذير مردم از خطرهاي پيش رو و نحوه مديريت آنهاست.
كتاب «ارتباطات خطر؛ نظريه‏ ها و مديريت آن» در 193 صفحه و با قيمت 11 هزار تومان از سوي انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات براي علاقه‌مندان و دانشجویان رشته‏ های ارتباطات و مدیریت رسانه روانه بازار نشر شده است.


http://www.ricac.ac.ir/news.php?extend.1426

ترم گذشته (نیمسال دوم 93-94) دانشگاه آزاد شمال کلاسی با موضوع "جامعه شناسی تبلیغات"داشتم. درحال آماده سازی کتاب با همین عنوان البته بیشتر با رویکرد انتقادی هستم . آن چه در زیر می آید بخش هایی از دیدگاه های انتقادی درباره تبلیغات تجاری و بازرگانی است.البته تبلیغات مدافعینی نیز دارد که عموماً درپی پاسخگویی به این انتقادات که غالباً ریشه ای است، می باشند مانند این که مردم را از وجود کالایی در بازار مطلع می کند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. درصورتی که نظریه های انتقادی تبلیغات نیز آن را اساساً رد می کند زیرا تبلیغات ،گران و پرخرج است و شرکت هایی که توان تبلیغ های پرهزینه را دارند بازار را در انحصار در می آورند.
 در جلسه شورای اجتماعی کشور که بطور مرتب با حضور وزیر کشور آقای دکتر رحمانی تشکیل می شود، مطلب زیر را به عنوان موضوع مهم در عرصه اجتماعی مطرح کردم.
به نام خدا چهارشنبه پانزدهم بهمن ماه نشستی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره راهپیمایی اربعین تشکیل شد. اینجانب و آقای دکتر مسعود معینی پور ارائه بحث کردیم و حجت الاسلام ذوعلم و آقای بنیانیان ناقدین محترم جلسه بودند. آن چه در زیر می آید چکیده ای است از آن چه اینجانب مطرح نمودم. در این جا اقرار کنم، وجه معنوی این راهپیمایی اهم ویژگی آن است که بهتر است علمای اخلاق و دین تفصیلا به آن بپردازند و مردم را با این شهد الهی بیشتر آشنا سازند.
این عنوان مربوط به مقدمه کتاب آقای دباغ درباره "تهیه کنندگی" رادیو است.دوستان و همکاران رادیو باجدیت تمام درپی تولید ادبیات نظری و کاربردی رادیو هستند، وجود دو گرایش فوق لیسانس در دانشکده تولید دانشگاه صدا و سیما و مجله تخصصی "رادیو" نیز مشوق و مقوم این کار اساسی می باشد. امیدوارم عرصه های بسیار و البته نا آشنای ظرفیت ها و کاستی های ماهوی رادیو نیز منظور این دوستان قرارگیرد. انشاءالله به زودی شاهد این کتاب ذر بازار نشر باشیم.
محتوای رسانه ها را می توان از مناظر گوناگون تقسیم بندی کرد. شاید این تقسیم بندی از جهتی متفاوت و کاملاً مربوط به رسانه ها باشد
کتاب "مدیریت رسانه" حاوی مجموعه مقالاتی از اینجانب است که انتشارات تیسا در نمایشگاه بین المللی کتاب آن را عرضه کرد. در ذیل، مقدمه، فهرست و مشخصات جهت اطلاع علاقمندان نوشته شده است.ــــــــــــــ مديريت رسانه علم ميان رشته اي بسيار جوان و البته تاحدي پيچيده تر از بسياري علوم ميان رشته اي دانشگاهي است. شايد علت اين پيچيدگي از يك طرف تأثير مستقيم فلسفة تكنولوژي، علم ارتباطات و نگرش ارتباطي مديران يا مالكان رسانه بر اين علم و از طرفي حضور رسانه در محيط بسيار متحول و پررقابت سپهر رسانه است كه حتي اين علم ناچار از ورود به هزارتوي مديريت راهبردي نيز شده است
مقدمه کتاب "راهنمای پوشش خبری" تألیف آقای دکتر نصراللهی، نوشته اینجانب ذیلاً جهت استفاده از نظرات شما درج شده است.امیدوارم بتوانم از یافته های شما بهره مند شوم، انشاءالله ــــــ خبر مهمترین و البته گرانترین نوع اطلاعاتی است که بشر در اختیار دارد. بی تردید همین ویژگی استثنایی است که به آن ارزش ژئوپلیتیکی داده و مازاد تولید آن قدرت سیاسی و کارآمدی دیپلماسی رسانه ای را ارزانی مالکان آن کرده است. نگاهی گذرا به عرصه جهانی به سهولت می توان تأثیر ژئوپلیتیکی خبر را در همه جای عالم دید.....
123