منوی اصلی سايت
صبحدل ، حق بزرگي به گردن برنامه هاي معارفي راديو دارد
دوشنبه، 23 بهمن 1385     ساعت: 06:39
کوچه پس کوچه هاي خيابان مجيديه جنوبي ، بعدازظهر روز دوشنبه شاهد اتفاق جالبي بودند.
معاون صدا ، مدير راديو ايران و جمعي از هنرمندان راديو به عيادت يکي از نيروهاي باسابقه و سختکوش اين رسانه رفتند تا با تقدير و سپاس از وي ، از زحمات بيشمار او تشکر کنند.حسين صبحدل يکي از افرادي است که در زمينه توليد برنامه ها و ميان برنامه هاي معارفي و مذهبي تلاش بسياري انجام داده و همين بس که آواي ربناي استاد شجريان به ابتکار وي ، ماندني و جاودان شده است اما او حالا به بيماري فراموشي مبتلا شده و روزها و شبهايش را در خانه اش سپري مي کند؛ بدون اين که هيچ کدام از کارهايي را که انجام داده و يا آدمهايي را که روزي روزگاري در راديو همکار آنها بوده ، به خاطر بياورد. نشانه اين ماجرا هم اين است که او حاضر نبود کنار مهمانانش در سالن پذيرايي منزلش بماند.
صبحدل که 3 مهر 1310 در تهران متولد شد ، در اولين روزهاي پيروزي انقلاب به راديو پيوست و بيش از 2 دهه يک تنه در زمينه جذب ، آموزش و تشويق هنرمنداني که دغدغه کار معنوي دارند ، تلاش کرده است.
تهيه و توليد برنامه هاي ويژه ماه رمضان يکي از اين برنامه هاست. او دعاي سحر ماه رمضان را با دقت فراوان در قرائت عربي دعا و همخواني با روح دستگاه هاي آوازي اصيل ايراني ، با اجراي خوانندگان گوناگون تهيه کرد و آوازها و نغمه هاي عرفاني و معنوي بسياري را در بهترين برنامه هاي راديويي ارائه کرد. از ديگر فعاليت هاي وي ، تهيه دعاي ربناي هنگام افطار و آواز پيش از آن با صداي استاد محمدرضا شجريان بود. حسين صبحدل در شکل گيري گروههاي کر در واحد موسيقي راديو ، برگزاري کلاس آواز در استوديوي شماره 2 راديو در سال 1360 نقش هدايتگر و بنيادي داشت.
بسياري از خوانندگان مانند اصفهاني و مختاباد خود را مرهون زحمات خستگي ناپذير وي در تهيه آثار و نغمات فرهنگي و مذهبي مي دانند و حضور مختاباد در اين مراسم نيز گواه خوبي براي اين مدعاست.
دکتر حسن خجسته ، معاون صدا، درباره وي به خبرنگار جام جم گفت : ايشان حق بزرگي به گردن راديو و فعاليت قرآني اين رسانه دارد. من هميشه در جلساتي که در راديو برگزار مي شود، از ايشان به عنوان پيشکسوت ياد مي کنم تا برنامه سازان از ايشان الگو بگيرند. برنامه هاي معارفي راديو از سال 58 ، مرهون زحمات ايشان است و بچه هاي راديو هنوز از سبک وي بهره مي برند. صبحدل يکي بود و ما ديگر صبحدل نداريم.
سهيل محمودي شاعر نيز گفت : حسين صبحدل در تربيت افراد زيادي نقش داشته که اين جز با ايمان خالص وي ميسر نمي شد.به گفته عليرضا نوري ، مدير راديو ايران ، در مراسم پاياني برنامه «آيه هاي زندگي» که هفته آينده با حضور رئيس سازمان و احتمالا يکي از مسوولان 3 قوه در نمايشگاه قرآن برگزار مي شود، از حسين صبحدل به عنوان پيشکسوت و خادم قرآني تقدير خواهد شد.

منبع: http://www.jamejamonline.ir/shownews2.asp?n=160849&t=fp

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان